14 февруари 2024 г.
Автор: адв. Диана Драгиева
На 13 февруари 2024 г., при изслушването му във Висшия съдебен съвет, Борислав Сарафов влезе в добре познатата поддържаща роля на главния прокурор – ни чул, ни видял, ни контрол осъществил. Следствената тайна отново бе злоупотребена като смокинов лист пред СРС-то на прокуратурата. Чухме старата песен за ограничените правомощия на главния прокурор, от когото никога нищо не зависи. На многобройните въпроси, зададени му от съдиите – членове на ВСС, той не отговори. Оправда се, че не е подготвен, не е предупреден или няма правомощия. В арогантния стил на предшествениците си, и. ф. главен прокурор обвини каймака на българската магистратура, че не познава законите и правомощията си и изхвърча за друга среща.
Главната роля и този път е отредена на безименните наблюдаващи прокурори. Тяхна е цялата отговорност и само те могат да разрешат разгласяване на информация от разследването. Но от изслушването не стана ясно дали разследване по важните въпроси изобщо има. Защото наблюдаващ прокурор има по вече образувано досъдебно производство, а както знаем прокуратурата първо, а често и само, про-ве-ря-ва.
Сценаристите на новия сезон са се поизчерпали, героят е относително нов, но репликите са си същите: дължащият отговори атакува питащите го често на границата на добрия тон. Този път обаче въпросите стъпват върху публични данни за престъпна група за натиск върху магистрати. Тези данни са изнесени и потвърдени и от Владислава Цариградска, която е действащ съдия. Тя твърди, че в престъпната група са замесени и висши прокурори.
По поставените въпроси и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов има съвсем конкретни правомощия и може да свърши няколко неща още днес:
1. Още днес Борислав Сарафов може да подпише заповед и да одобри методическо ръководство за разследване на престъпления, извършени от служители на МВР, службите за сигурност и прокуратурата, така че да се създадат поне минимални условия за обективно разследване и разплитане на престъпни схеми, като тези на Мартин Божанов Нотариуса и Петьо Петров Еврото.
Преди близо четири години тогавашният главен прокурор Сотир Цацаров възложи изработване на методическо ръководство за осигуряване ефективно разследване на престъпления, в които са замесени служители на МВР, МО, ДАНС, ГДО и ГДИН при МП в срок до 01.08.2022 г. Този срок не беше спазен. Ръководство и стандарти за разследване на престъпления, в които са замесени служители на МВР и службите досега не е издадено (тази информация е потвърдена официално за последен път на 15 януари 2024 г. от Мария Павлова – заместник на главния прокурор). Последният вътрешен акт в тази област е действал до 2014 г., когато е отменен със Заповед № ЛС-1987 от 30.05.2014 г. на тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров „поради отпаднала необходимост“. В продължение на 10 години в българската прокуратура няма дори и формални гаранции за обективно разследване на престъпления, в които са замесени служители на МВР и службите. Отговорен за тази празнота е главният прокурор, който съгласно Конституцията утвърждава методическите правила, задължителни за всички прокурори. Изглежда, че последните трима български главни прокурори не само не са противодействали на октопода, но и с бездействието си са осигурили среда за необезпокояваното му разрастване.
2. Още днес Борислав Сарафов може да подпише заповед, с която да отмени т. 8 от Указанието за задълженията на прокуратурите при осъществяване правомощията на Националното бюро за контрол на СРС. С тази разпоредба преди десетина година Сотир Цацаров забрани достъпа до материалите по наказателните производства, в които се прилагат СРС-та, на членовете на бюрото и така обезсмисли съществуването на този орган.
3. Още днес Борислав Сарафов може да заяви ясно приоритетите си и да осигури пълна подкрепа на ВСС в търсене на отговорите на поставените в последните седмици важни въпроси. Той дължи и отговор на въпроса какъв по-важен ангажимент наложи да напусне дебата във ВСС относно многогодишното проспиване от прокуратурата на престъпно въздействие върху магистрати, осъществявано не само под носа й, но изглежда и с нейно участие.
4. Още днес Борислав Сарафов може да изостави практиката на предшествениците си да хвърлят прах в очите на обществото.
Един от любимите изрази на и. ф. главен прокурор е този за необходимостта от контрол върху „ритмичността“[1] на разследването на престъпления. Това е един „прелестен“ евфемизъм на нищонеправене. От ритмичност могат да имат нужда делата на трупчета, за да… си останат на трупчета. Ефективното разследване обаче има нужда от бързина и всеобхватност още в началото, след това ритмичността служи само за отчитане на дейност от прокуратурата по изстинали или заличени следи. Ритмичността служи и за удължаване законния срок за приключване на разследването на чисто формални основания. Ефективното разследване не се нуждае от ритмичност, а от бързина. Ако Мартин Божанов Нотариуса беше разследван своевременно, щеше да е жив, а съдебната ни система може би щеше да се освободи от хора със зависимости. Ако човекът с прякор Еврото беше разследван своевременно, нямаше да се укрие, а щеше вече да е подсъдим или защитен свидетел, а съдебната ни система щеше да се освободи от още хора със зависимости. Ако Георги Семерджиев беше разследван своевременно, две млади жени можеха днес да са живи. Ако имаше ефективен контрол и стандарти за разследване на престъпления, в които са замесени прокурори и разследващи, държавата ни нямаше да е осъждана и да изплаща милиони обезщетения за повдигнати незаконни обвинения и съсипани човешки съдби.
5. Още днес Борислав Сарафов може да освободи мястото за някой, който познава правомощията си добре и желае да свърши работата.
[1] Според онлайн речника на българския език на БАН „ритмичен“ означава равен, отмерен, монотонен, спокоен съзвучен, хармоничен, а според Уикиречник ритмичност е „равномерно повтарян такт“. Вж. https://ibl.bas.bg/rbe/lang/bg/%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%BC%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%BD/ и https://bg.wiktionary.org/wiki/%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%BC%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82.
https://www.dnevnik.bg/analizi/2024/02/14/4588282_sarafov_ne_e_bezpolezen_eto_kakvo_moje_da_svurshi/?fbclid=IwAR29BhOFUsWUXo3hNBlXB4ya4E-JKBwCH-FaRGsjCkx_8gAmdS9mOgbrUBI