13 април 2024 г.
Автор: адв. Диана Драгиева
Събитията от последните седмици за пореден път опитват да убедят българския потребител на новини, че няма добри и лоши в българската политика, че всички са за затвора. Почти всеки медийно изявен политик или анализатор избира да се фокусира върху един или друг изявен субект на политическия процес и да призове той незабавно да бъде арестуван и разследван. Общото между всички тях е, че никой не може да докаже тезите си, защото контролните органи в прокуратурата не работят. А те не работят, защото за бездействията си не носят отговорност. Илюстрация за това е безпрецедентният отказ на двама висши магистрати, при това бивш и настоящ главни прокурори, да се явят на изслушване в Народното събрание без никакви последици за тях. Този отказ е еманация на санкционния дефицит на държавата ни, т. е. на повсеместното бездействие да се санкционират нарушителите, въпреки изобилните данни за техните провинения, включително престъпления. Тази атрофия на правото се наблюдава от най-ниско ниво – от липсата на глоби за изхвърлен фас, през озъбената редова чиновническа немарливост, стигаща до злонамереност, до останалото без последици дълги години основателно съмнение в интегритета на двамата най-корпулентни партийни водачи и в кукловодството в службите ни за сигурност.
Работата на временната парламентарна комисия за групата около Мартин Божанов – Нотариуса, като слънчев лъч освети описаната дотук миазма. Не е съвпадение, че дейността на тази комисия е саботирана, силно омаловажавана и дори заклеймявана от пионките на партийните кукловоди. Тази комисия не може да разследва и обвинява извършителите на престъпленията, но може да извади на показ цялата немощ на контролиращите органи и инспекторатите в съдебната власт и техните опити да симулират действия по контрол и разследване на нарушенията. А отговорност за тази немощ носят оглавяващите ги главен прокурор, административни ръководители и главен инспектор.
И над Софийска районна прокуратура заваля дъжд от проверки…
На 6 февруари тази година, броени дни след убийството на Мартин Божанов – Нотариуса, и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов обяви официално на сайта на прокуратурата, че е разпоредил извършването на служебни проверки по преписки и досъдебни производства, свързани с „М. Б.“. Според деловодната система на прокуратурата от 2004 г. са налице 25 преписки и досъдебни производства, свързани с М.Б., по които същият е бил страна – обвиняем, жалбоподател, свидетел и др. Два дни по-късно, на 9 февруари, централна новина във водещите медии е зрелищното влизане на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов и 21 прокурори от Върховната прокуратура, включително шефа на нейния инспекторат, в Софийска районна прокуратура. В интервюто си пред медиите в същия ден, г-н Сарафов заяви изрично, че: човекът, заради когото проверяващите са там, е Мартин Божанов; екипът от проверяващи обменя информация с екипа от градски прокурори, разследващите фактите около същия Мартин Божанов; специализираният отдел в СРП е действал като „шпицкоманда“, на която се дават преписки, иззети от други прокурори, които си вършат съвестно и почтено работата. Тогава Борислав Сарафов декларира и че ще участва в изслушванията пред временната парламентарна комисия по казуса но Мартин Божанов, когато бъде поканен. Сарафов призова още прокуратурата да бъде оставена да се самоочисти.
И след дъжда, мъгла…
На 19 март прокуратурата официално обяви, че са открити съществени нарушения при проверката в СРП. Прессъобщението е придружено от резюме на доклада от проверката, написано в невъобразим стил. Все пак, сред напълно нечитаемите и предизвикващи световъртеж фрази, в доклада се откроява следното изречение:
„не се съзират основания за преценка за предприемане на мерки спрямо разследващ орган и/или наблюдаващ прокурор“.
Тук е моментът да вмъкнем, че в заповедта за назначаване на тази твърде добре отразена медийно проверка в СРП никога не е присъствало името на Мартин Божанов. Неин предмет е дейността на отдел „Специализиран“ в СРП до неговото закриване на 25 септември 2023 г. Друг интересен факт е, че цялостна проверка на СРП за предходните две години съвсем наскоро е правена и от Инспектората на ВСС. Тази проверка не установява никакви нередности в дейността на отдел „Специализиран“ в СРП. Инспекторите констатират, че този отдел се състои от 11 прокурора и се занимава с престъпления с висок обществен отзвук или фактическа и правна сложност, „както и при необходимост от изпълнение на методически и организационни указания на главния прокурор“. Инспекторите отбелязват наличието в СРП на правила, определящи „изключване от случайното разпределение“ и „неприложимост на случайния подбор“, като не намират нищо нередно в тази дейност. В акта от тази проверка (от 24 август 2023 г.) не се съдържат никакви препоръки, а шефът на СРП е похвален за добрата организация в СРП през проверявания период и строгото спазване на принципа на случайния подбор съгласно закона и заповедите на главния прокурор. Този доклад е изпратен на главния прокурор още през лятото на 2023 г. и е наличен на страницата на Инспектората на ВСС.
„И след мъглата: „А, мъгла!“
Изглежда, че след пороя от проверки мъглата стана непрогледна. Българската прокуратура в лицето на и. ф. главен прокурор ни представи, специално изготвено за българското гражданство, резюме от проверката в СРП. Изразите, използвани в него, могат да засрамят дори литературните умения на легендарния Ахмед Доган.
Ето някои избрани цитати от доклада от проверката на главния ни прокурор за Нотариуса, ако някой се интересува: „отличаващите се и съществени констатации са показвани отделно като са ползвани щедро разкритите относими обстоятелства и обосноваващите доводи на членовете на ревизиращия екип“. И друг: „визираните обобщителни доклади /справки/ на отделните прокурори, в които след грижливо проучване са разкрити възловите черти на прокурорска дейност по конкретните производства се приветстват и прилагат с признателност към генерализиращия документ, представляват неразделна част от него и могат да се ползват от всеки получател“. Цялото резюме – подигравка с българските граждани, е достъпно на сайта на прокуратурата: https://prb.bg/bg/news/aktualno/69002-obobshten-doklad-%28rezyume%29-za-izvarshenata-tematichna-reviziya-v-sofiyska-rayonn.
След като публикуваха есето си по случая, контролиращите си изтупаха ръцете и отидоха да „проверяват“ други важни казуси.
За обикновения наблюдател остава да се чуди и чака да разбере, приключиха ли проверките, има ли или няма уличени правонарушители, свързани с групата около Мартин Божанов – Нотариуса, чакаме ли още нещо от прокуратурата или тя смята, че вече се е „самоочистила“.
Тази мъглива ситуация е като сънотворно за измъчения български народ. От съня си за пореден път ще се събудим с деменция и погледите ни ще се втренчат в следващия епизод на шоуто.
Има ли изход? За да се възвърне санкционната мощ на държавата, тя трябва да се освободи от всички ангажирани с контролни правомощия длъжностни лица, които доказано са пропуснали да си свършат работата. Независимо дали тези пропуски се дължат на липса на личностен и професионален капацитет или на зависимости. Както Борислав Сарафов призова при започването на проверките за шпицкоманди в прокуратурата, нека оставим прокуратурата да се самоочисти. Само че, както напоследък е актуално да се подчертава, оставката е личен акт. Оставката може да бъде и израз на желанието на подаващия я да признае грешка, да поиска прошка, да прояви скромност и да отстъпи поста си на по-добрия професионалист. Хроничната липса на оставки с такива мотиви по върховете на управлението на съдебната власт, сама говори за морала на управляващите я.